Kadın & Moda Sitesi
9 Farklı 2018 Moda Askılı Çanta Modelleri

9 Farklı 2018 Moda Askılı Çanta Modelleri

14 Şubat 2018
Bilinen en eski aksesuarlardan olan bayan çantaları, yüzyıllardır bayanların vazgeçilmezleri arasında. Geçmişten günümüze kadar değişen moda anlayışıyla ortaya çıkan tasarımlar, bayanlara birbirinden farklı yüzlerce çanta modeli olarak dönüyor. Çantalar geçmişin modasını yansıttıklarında da bugününün bayanları tarafından tercih edilebiliyor bunun nedeni ise çanta modasının artık zamandan bağımsız hâle gelmiş olması. En kullanışlı ve yaygın çanta modellerinden […]

Bilinen en eski aksesuarlardan olan bayan çantaları, yüzyıllardır bayanların vazgeçilmezleri arasında. Geçmişten günümüze kadar değişen moda anlayışıyla ortaya çıkan tasarımlar, bayanlara birbirinden farklı yüzlerce çanta modeli olarak dönüyor. Çantalar geçmişin modasını yansıttıklarında da bugününün bayanları tarafından tercih edilebiliyor bunun nedeni ise çanta modasının artık zamandan bağımsız hâle gelmiş olması.


En kullanışlı ve yaygın çanta modellerinden olan askılı çanta modelleri, yediden yetmişe her bayanın ilk tercih ettiği çanta modelleri arasında yer alıyor. Uzun, çapraz, kısa, postacı, orta, zincirli, çok cepli ya da sade gibi onlarca farklı modeli bulunan askılı çantaların hitap etmediği neredeyse hiçbir tarz yok diyebiliriz. Önemli olan kıyafet seçiminize göre hangi askılı çanta modelinin daha uygun olacağını bulmak. Hem günlük kullanımda hem de özel anlarda en çok tercih edilen askılı çantalar orta uzunlukta ve omuz askılı olan çantalardır. Günlük kullanımda orta ve büyük boyutlarda omuz askılı çantalar daha yaygınken, özel anlarda küçük boy omuz askılı çantalar daha uygun olmaktadır.

Daha spor ve dinamik görünmek isteyen bayanlar ise uzun ve çapraz ya da çok cepli askılı çanta modellerini tercih etmektedir. Sade ancak küçük bir fermuar ya da düğme detayıyla süslenmiş çapraz askılı çantalar da aynı spor ve dinamik etkiyi elde etmeyi kolaylaştıracaktır. Zincir askılı çantalar genel olarak özel anlarda tercih edilse de şık bir günlük kıyafet kombiniyle beraber de oldukça iyi bir görünüm elde etmeyi sağlarlar. Özellikle günlük giyilen uzun elbise, tulum, ya da etek-ceket kombinleriyle beraber kullanılan zincir askılı çantalar, sıra dışı görünmenizi sağlayacaktır. Şimdi sizler için bazı askı çanta modellerini ele aldıktan sonra sizler için özellikle de askılı çanta modellerini irdeleyeceğiz. Şimdi el çantaları hakkında kısacak bilgi verelim.

1 – El Çantaları
Clutch Çanta (Clutch Bag): Bu çanta yapısı itibari ile bir askı barındırmamaktadır. Bir kulpu olduğunu eklemek isteriz. Bu çantanın kullanımı genel olarak gece kıyafetleriyledir. Boyut itibari ile cüzdandan biraz büyük olması sebebiyle de kolay taşınabilir.

Bilek Çantası (Wristlet Bag): Askısı yahut kayışı bileğin kavrayacağı boyutta olması sebebiyle küçük tarzsa bir çantadır. Kolay taşınabilen ürünlerin yanında bulundurmak isteyen kadınlar için bire birdir.

Gelin Çantası (Wedding Bags): Bu çantalar genel itibari ile küçük boyutlardadır. Kumaş olarak yumuşak bir yapıda üretilmiş olanların yanı sıra farklı kumaşlardan yapılmış olanları da mevcuttur.

Makyaj Çantası (Cosmetic Bag): Bu çantalar farklı tarz veya modelde üretilmesinin yanı sıra küçük boyutlu olmalarına rağmen içlerine epey eşya alabilen yapıdadırlar. Bu çantaların günlük kullandığınız çantanın içinde yer alacak olması da küçük olmasının bir sebebi de budur. Bu çantanın amacı makyaj malzemelerini bir arada saklıyor olabilmektir.

Cüzdan (Purse): Bu tarz modellerdeki amaç para ve bir takım kartları derleyip toplamak içindir.

Evrak Çantası (Briefcase): Bu çantaları kullanan insanlar genel olarak iş nedeni ile bunları yanında taşımaktadır. Bu çantalar genel olarak dikdörtgen şeklinde tasarlanmaktadır. Bu çantalar genel olarak deriden üretilmelerinin yanı sıra içlerinde evrak taşımak için de birebirdir.

Bavul (Suitcase):

Bu çanta tarzı özellikle de seyahate gidenlere yöneliktir. Boyut olarak epeyce büyük bir tarzları bulunmaktadır. Yapıldığı malzeme yumuşak olabileceği gibi sert olarak da tercih edilebilir.

2 – Omuz Çantaları
Hobo Çanta (Hobo Bag): Bu tarz çantalar genel olarak omuzda taşınabilen özelliktedir. Şekil olarak ise hilal gibi bir yapısı olan büyükçe bir çantadır. Bu çantalar birçok insan tarafından tercih edilen kullanışlı ve çok amaçlıdır. Günlük kullanım adına da çok iş görmektedir.

Askılı Çanta (Satchel Bag): Kayışı olmasının yanı sıra kullanılan malzemesi yumuşak yapılıdır. Bu tarz çantaların şekli genel olarak dikdörtgen veya karedir. Taşıma açısından rahat olmasının yanı sıra günlük kullanım adına oldukça elverişlidir. Bu tarz çantalar evvelde doktorlar tarafından çok fazla kullanılırdı.

Omuz Çantası (Shoulder Bag): İki tane geniş askısı mevcut olan çantanın farklı malzeme ve türlerde piyasaya sürülmüş olan çeşitleri bulunmaktadır. Bu tarz çantalar genel itibari ile epey tercih edilmektedir.

Tote Çanta (Tote Bag): Uzun ve geniş boyutları olmasının yanı sıra omuz hizasında taşınacak nitelikte ortaya konan bir çanta çeşididir. Bu tarz çantalar epeyce geniş olduğundan günlük kullanım için çok rahattır. Alışveriş çantası olarak da kullanan çok fazla kişi bulunmaktadır. Bu çantayı genel itibari ile genç kızlar yaygın bir şekilde kullanmaktadır.

Kova Çanta (Bucket Bag): Şekli itibari ile kovayı andıran bir görünümdedir. Geniş bir askısı olmasının yanı sıra omuzda taşıma özelliği bulunmaktadır. Geniş olmasının bir avantajı içine çokça eşya konmasını sağlamaktadır.

Silindir Çanta (Barrel Bag): Bu çanta şekil itibari ile silindir şeklindedir. Genel itibari ile genel olarak uzunca kayışları bulunmaktadır. Rahat bir kullanımı olmasının yanı sıra boyut olarak çeşit olarak farklılıkları bulunmaktadır.

Torba Çanta (Drawstring Bag): Torba şeklinde olmasının yanı sıra iplerden büzülerek ağzı kapatılan bir tarzdır. Bu tarz çantalar genel olarak bezden yapılmaktadır.

Kürklü Çanta (Muff Bags): Kullanılan malzemeler genel olarak yün, kadife ya da kürkten yapılmaktadır. Bu tarz çantalarda fermuar kullanılabilmesinin yanı sıra askı veya kayışta kullanılabilmektedir. Bunları kış aylarında kullanmanız halinde içinden bir şey almak için ellerinizi soktuğunuz anda ısınmış da olacaksınız.

İkizkenar Çanta (Trapezoid Bag): Şekli itibari ile asimetrik bir kesimi olan çantanın köşeleri de bulunmaktadır.

Kapaklı Omuz Çantası (Flap Bag): Çantanın üstte bir kapağı mevcuttur. Çantanın genel olarak uzunca bir zinciri olmasının yanı sıra kare veya dikdörtgen şeklinde yapılmış olanları da mevcuttur.

Moda Askılı Bayan Çantası

Moda Askılı Bayan Çantası

2018 Askılı Çanta

2018 Askılı Çanta

Moda Turkuaz Rengi Askılı Çanta

Moda Turkuaz Rengi Askılı Çanta

Yılan Derisi El Çantası

Yılan Derisi El Çantası

Yeni Moda Kırmızı Kadın Çantası Modeli

Yeni Moda Kırmızı Kadın Çantası Modeli

Çift renkli çanta modeli

Çift renkli çanta modeli

Kiremit rengi kadın çantası

Kiremit rengi kadın çantası

Siyah deri çanta modeli

Siyah deri çanta modeli

Gri askılı çanta

Gri askılı çanta


PAYLAŞ
İlgili Konular