Kadın & Moda Sitesi
Alkol Zehirlenmesinde Yapılması Gerekenler

Alkol Zehirlenmesinde Yapılması Gerekenler

29 Mayıs 2018
Alkol Zehirlenmesi nedir ve neden olur? Alkol Zehirlenmesinin belirtileri nelerdir ve Alkol Zehirlenmesi olduğunda yapılması gerekenler anlatılmaktadır.

Alkol, insan vücuduna oldukça zararlı olan bir maddedir. Sık sık içilmese bile bir süre sonra bağımlılık haline gelen alkol yavaş yavaş tüm organları etkilemektedir. Beynin kısa süreli düşünme yetisini ortadan kaldıran ve beynin uyuşmasına sebep olan alkol, insanların dert ve tasalarını unutmak için başvurduğu yanlış bir yoldur. Özellikle herhangi bir yakınını kaybetme, ani yaşanan travmalar, ödenemeyecek kadar büyük bir borçla karşı karşıya kalınması gibi durumlarda alkol batağına saplanan insan sayısı çok fazladır. Alkol tuzağına düşmemek için alkolün sadece anlık bir unutturucu olduğunu bilmek ve bunu sürekli hatırlamak gerekir.


Alkol Zehirlenmesi Neden Olur?
Gece kulüplerinde ve diğer alkollü mekanlarda arkadaş vasıtasıyla ya da kişinin kendi isteği üzerine başlanabilen alkolün dozundan fazla alınması ölüme kadar götürebilmektedir. Aniden çok yüksek dozda alınan alkol, alkol zehirlenmesine neden olmaktadır. Alkol zehirlenmesinde ana sebep 5 şişeden fazla alkollü içkinin bir anda içilmesidir. Arka arkaya içilen bu alkollü içkiler kişinin vücut fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Alkol zehirlenmesi yaşayan kişiler hemen bir doktora başvurmalıdır. En yakın sağlık merkezine giderek tedavi altına alınmalıdır.

Alkol Zehirlenmesinin Belirtileri
Alkol zehirlenmesi yaşayan kişilerde çeşitli belirtiler görülür. Bu belirtiler kusma, anlamsız cümleler kurma ve aynı anda duygu durum değişikliği yaşama, nefes alıp vermede aşırı yavaşlama, nefes alıp verme sürelerinin birbirinden çok uzak olması, nöbet geçirme, yüz renginin sarıya ya da mora dönük olarak değişmesi, vücut ısısının aniden düşmesi ve kişinin buz gibi olması, aniden oluşan bilinç kaybı şeklinde sıralanabilir. Bu belirtilerin görüldüğü kişiler mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Ayrıca alkol zehirlenmesinde risk faktörleri de bulunmaktadır. Risk faktörlerinin en önemlisi yaş sınırıdır. 35-55 yaşları arasında alkol zehirlenmeleri daha sık görülmektedir. Bunun sebebi yaş ilerledikçe vücudun alkole dayanıklılık oranının azalmasıdır. Diğer risk faktörleri ise beslenme ve tüketim, cinsiyet, görülen tedavi ve kullanılan ilaçlar, vücut dayanıklılık düzeyi şeklinde sıralanabilir.

Alkol zehirlenmesi görüldüğü anda neler yapılabilir?
Bu sorunun cevabına gelecek olursak şunları söyleyebiliriz: Alkol zehirlenmesinde yapılması gereken ilk iş bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Başvurulan sağlık kuruluşu alkol zehirlenmesini tedavi etmek için çeşitli ilaçların uygulamalarını yapmaktadır. Sağlık kuruluşu haricinde evde uygulanabilecek durumlar da vardır. Fakat bu yöntemler içerisinde birçok kişinin uyguladığı, çok yanlış olan yöntemler de bulunmaktadır.

Alkol zehirlenmesi yaşayan bir kişiye kahve içirmek, soğuk duş almasını sağlamak, uyutmak ve yürütüp hareket ettirmek yapılan en büyük yanlışlardandır. Alkol zehirlenmesinde esas yapılması gereken kişinin uyutulmadan yatırılması ve kusma yaşayıp yaşamayacağına bakılmasıdır. Eğer art arda çok fazla kusma vakası yaşanıyorsa hiçbir şey yedirip içirmeden hemen bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu durum zehirlenmenin çok ağır olduğunu göstermekte ve evde uygulanabilecek pek bir şey kalmamış demektir. Alkol zehirlenmesi yaşanması durumunda ilk iş bir doktora başvurmak olmalıdır.


PAYLAŞ
İlgili Konular