Kadın & Moda Sitesi
Bebe Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar? Muhteşem Özellikleri

Bebe Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar? Muhteşem Özellikleri

05 Mayıs 2018
Bebe yağının özellikleri nelerdir? Bebe yağı nerelerde kullanılır? Bu yazımızda sizlere bebe yağı ile ilgili bilmeniz gereken herşeyi anlatmaya çalıştık.

Bebek yağı bebeklerin özellikle ilk bir senelik dönemlerinde en fazla kullanılan ürünleri arasında yer almaktadır. Bu duruma sebep olan temel faktör onların hassas ciltlerindeki nem dengesinin korunması gerekliliğidir. Özellikle banyo sonrasında bebeklerin cildi kuruluk oluşturur. Bu duruma şampuan ve sabun gibi maddeler etki ettiği gibi sıcak suyun da etkisi bulunmaktadır. Hal böyle olunca dışarıdan bir takviye ile bu dengeyi korumak gerekiyor. İşte bu noktada bebe yağı gündeme gelir. Banyo sonrasında bebeklerin cildine bebe yağı masaj yapılarak yedirilirse cilt hem nemlenir hem de yenilenir. Bu yağın yapısı tamamen doğal olmakla birlikte oldukça besleyicidir. Bebekler için kullanılmasının yanı sıra farklı alanlarda da bebek yağını değerlendirmek mümkün. Şimdi bebek yağının nerelerde kullanılabileceğinden bahsedelim.


Bebek Yağının Nemlendirici Özelliği
Bebek yağı aslında sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de nemlendirici olarak kullanılabilir. Cildiniz kuruduğunda genel vücut nemlendiricisi olarak bebek yağını tercih edebilirsiniz. Bu hem güvenilir hem de gayet ekonomik bir yöntem olacaktır. Diğer taraftan saçlar için de aynı durum geçerli. Saçlarınız uzun süreli bir kuruluk döneminde ise, dökülmeler ve cansızlaşmalar yaşıyorsanız saçlarınıza bebek yağı maskesi yapabilirsiniz. Bu yağın içerisine biraz da zeytinyağı kullanabilirsiniz. Kısa sürede saçlarınız hem nemli olacak hem de beslenecektir. Bu yöntem de saç maskesi olarak tercih edilebilir.

Saçlarda İstenmeyen Yapışkan Maddelerin Çıkarılması
Gelelim diğer bir etkisine. Saçlarınızda istenmeyen bir yapışkan madde var ise bunu bebek yağı kullanarak arındırabilirsiniz. Aynı durum yüz bölgesi için de geçerli. Yüzünüzdeki makyajı çıkarmak için olabildiğinde doğal ürünler tercih etmeniz gerekir. Ancak piyasadaki ürünlerin içerisinde kimyasal barındırmayanı oldukça az. Bu noktada da imdada bebe yağı yetişiyor. Bebek yağından bir pamuğa damlatın ve yavaşça makyajınızı temizleyin. Hem temizleyecek hem de aynı zamanda besleyecektir. Temizleyici ve arındırıcı etkisini istenmeyen kazalar neticesinde cildinize bulaşan maddeler için de kullanabilirsiniz. Bebe yağı bu açıdan da çok etkili sonuçları beraberinde getirecektir.

Bazen sadece cildimize ya da saçlarımıza değil eşyalarımıza da farklı şeyler yapışıp kalabilir. Örneğin kavanozların, cam ya da metal ürünlerin üzerindeki etiketleri çıkarıp tekrar kullanmak isteyebiliriz. Bu durumda bebek yağı yine devreye giriyor. Aynı cildimize uyguladığımız gibi ürünlerden etiketleri de çıkarmak mümkün. İstenmeyen yerlere sıçrayan boyalar ve bunun gibi her türlü iş için de bebe yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bebe Yağının Parlaklık Özelliği
Parlaklık verici bir materyal olarak da bebe yağına başvurabilirsiniz. Parlamasını istediğiniz her ne ise ona bebek yağını tampon hareketler ile yedirin. Özellikle deri ürünlerde ciddi bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ayakkabılarınızda deri kısımlara sürdüğünüzde ilk günkü gibi parlayacaklardır. Aynı tekniği deri çantalarda da uygulayabilirsiniz. Deri çantaların da ilk günkü görüntülerine kavuşmalarını bu teknik ile sağlayabilirsiniz. Bebe yağı deri ürünlerdeki çatlakları da önlemektedir.

Bebe Yağının Soğuk Havalarda Kullanımı: Bebek yağını soğuk havalarda koruyucu olarak da değerlendirebilirsiniz. Yüz ya da el bölgenize sürerek soğuk havalarda çatlayan ve kuruyan cildinize bir kalkan görevi verebilirsiniz. Bu çok kurtarıcı bir yöntemdir. Bu teknik dudaklar için de benzer bir etki oluşturmaktadır. Dudaklarda hem koruyucu amaçlı olarak hem de aynı zamanda peeling görevini bebe yağı üstlenir. Düzenli kullanımda cildiniz ve dudaklarınız üzerindeki olumlu etkisini göreceksiniz.

Saçlara Krem Etkisi: Bebek yağı saçlarınızda krem etkisi de gösterebilir. Özellikle dolaşan ve açamadığınız saçlarınıza tarağa az miktarda bebe yağı alarak taramayı deneyin. Etkisi sizi memnun edecektir. Diğer taraftan son olarak bebe yağını hamilelik ya da büyümeye bağlı oluşan vücut çatlaklarına karşı da kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Özellikle hamilelikteki ani kilo alımına bağlı olarak göbek bölgesinde oluşan çatlaklar için bebe yağı önleyici bir rol üstlenmektedir.


PAYLAŞ
İlgili Konular