Kadın & Moda Sitesi
Bel ve Sırt Ağrısı Nedenleri ile Dikkatli Bir Şekilde Bel Egzersizleri Yapmalısınız

Bel ve Sırt Ağrısı Nedenleri ile Dikkatli Bir Şekilde Bel Egzersizleri Yapmalısınız

16 Mart 2018
Omurgalarımız, vücudumuzun dik durması konusunda yardımcı olan ve eğimleriyle boyun kısmından kuyruk sokumuna kadar uzanan ve bütün hareket sistemini kontrol eden bir yapıdır. Kemik dokusu vücudumuzun iskelet sistemini oluşturmaktadır. Bu dokunun çok fazla yüke ya da travmaya maruz kalması sonucunda bazı sorunlar yaşanma ihtimali bulunmaktadır Bel ağrısı, birçoğumuzun yaşadığı ve bizlerin yaşamını kısıtlayan bir konudur. […]

Omurgalarımız, vücudumuzun dik durması konusunda yardımcı olan ve eğimleriyle boyun kısmından kuyruk sokumuna kadar uzanan ve bütün hareket sistemini kontrol eden bir yapıdır. Kemik dokusu vücudumuzun iskelet sistemini oluşturmaktadır. Bu dokunun çok fazla yüke ya da travmaya maruz kalması sonucunda bazı sorunlar yaşanma ihtimali bulunmaktadır Bel ağrısı, birçoğumuzun yaşadığı ve bizlerin yaşamını kısıtlayan bir konudur. Akut bel ağrısı adı verilen ağrılar çoğunlukla yorgunluktan ve iskelet ağrısından kaynaklanmaktadır. Bu istirahat ile kolaylıkla düzelebilir. Ancak bazı bel ağrıları yıllar içinde kişinin vücudunu sağlıklı tutmaması, çalıştığı iş şartları gibi bazı konulardan dolayı sürekli çektiği kronik ağrılarda mevcuttur. Özellikle bel ağrısı, ağır yük gerektiren ya da ayakta iş yapan kişilerde sık gözlemlenmektedir.


Bel Ağrısı Olan Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler
Bel ağrısı hayatımızda engeller oluşturan, hayat kalitemizi düşüren bir etkendir. Aynı pozisyonda sabit kalmak ya da bele yük getirecek bir pozisyonda durmak size bel ağrısı yaratacaktır. Özellikle bel ağrısı çeken kişiler için de bu durumlar doğru değildir. Uzun bir süre oturmak da sizlere iyi gelecek bir davranış değildir. Oturduğunuz zaman belinizi destekleyecek ve bel oyuğunuzu dolduracak aparatlar kullanmaya çalışınız. Ya da bu ayrıntıları destekleyen koltuklar kullanmaya çalışınız. Ayrıca oturduğunuz da ayaklarınız 90 derece açıyla yere basmalı ve kollarınız da yanlardan destek almalıdır. Bir şey almak istediğiniz zaman belinizden eğilmek yerine dizlerinizden çökerek ürünü almaya çalışmalısınız. Bu alacağınız şeyin hafif olması durumunda bile gözetilmesi gereken bir konudur. Ağırlıkları gövdenizle desteklemeli ve ağırlığı tek bir yanınıza vermemelisiniz. Ayakta dururken ya da bir iş yaparken ağırlığınızı biraz sağ ayağınıza biraz da sol ayağınıza verecek şekilde dönüşümlü kullanınız. Bunu istemsiz olarak da yaptığımız gözlemlenmektedir. Yataklarda sizlerin ağrılarınızda önemlidir. İçine gömülmeyen bir yatakta yan bir pozisyonda dizlerinizin karnınıza kadar çekildiği ve sırtüstünde dizlerinizin altında bir yastık koyarak bel boşluğunuzu doldurmaya çalışın ve bu şekilde yatın. Diğer türlü belinizin boşluğu oluşması durumunda sabah bel ağrısı çekerek uyanacaksınız.

Bel Ağrısı Nedir?
Bel ağrısı, bel zorlanmasını ve duruş bozukluğu neticesinde, bel kaslarının, bel bağlarının ve bel eklemlerinin hasar gördüğü ya da zedelendiği durumlarda ağrıya neden olmasıyla meydana gelmektedir. Bel ağrılarının fiziksel eylemlerle daha da şiddetlendiği ve dinlendiği zaman geçebileceği bilinmektedir. Fakat bu ağrıları çok önemsemez ya da dinlenmeye fırsat bulamaz ve yaşamınızı bu şekilde devam ettirirseniz ilerleyen zamanlarda bu ağrılar daha da ilerleyerek fıtık gibi sorunlara neden olabilir. Bel ağrısında ki şiddet, öne eğilme, uzun zaman ayakta kalmak, yürüme gibi çeşitli nedenlerle kendisini gösterecektir.

Bel Ağrısı Nedenleri
Bel ağrısının altında yatan birçok neden bulunabiliyor. Tüberküloz, brusella mikrobu gibi hastalıklar kasları ve kemikleri zorladığı için bel ağrısına neden olmaktadır. Kemik erimesi yani osteoporoz, kireçlenme başka bir bölgede omurgaya baskı yapan ya da omurga üzerinde yer alan bazı kanser türleri de bel ağrısının oluşmasına neden olmaktadır. Bel ağrısı birçok nedenden oluşmaktadır. Nazı ilaçların bir yan etkisi olduğu gibi aynı zamanda yorgunluktan da kaynaklanmaktadır. Özellikle mide, karaciğer ya da böbreklerde meydana gelen rahatsızlıklar bele yayılabilir.

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?
Bel ağrısı çoğunlukla orta yaşlı insanlarda daha çok görülmektedir. İnsanlar normalde 20 yaşından sonra yaşlanma evresine geçmeye başlar. Bu sizlere garip bir bilgi gibi gelebilir ancak insanlar özellikle 25 yaşından sonra gelişimi tamamlar ve gerileme evresine geçiş gösterir. Bu nedenle en çok 35 – 45 yaş aralığında çok sık bel rahatsızlığı çeken kişilere rastlanmaktadır. Aşırı kilo alımı, uzun yıllar ayakta ya da yük taşımaya dayalı işlerde çalışılması ve artık kas ve iskelet sisteminin yorgun düşmesiyle bu ağrılar kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bel ağrısına neden olan bazı meslek grupları vardır. Hatta bu hastalıklar meslek isimleriyle anıldığı da oluyor.  Bel ağrısının tedavisine başlamak için bu sorunun nedenlerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Tipik bel ağrısının durumlarını şöyle belirtebiliriz;

  • Doğumsal sorunlar
  • Omurga kırıklığı ya da omurga kayması gibi travma sebepleri
  • Belin fazla zorlanması, bel fıtığı
  • Bel omurgasının kireçlenmesinden kaynaklanan nedenler
  • Tüberküloz, brusella mikrobu gibi kasları ve iskeleti zorlayan hastalıklar
  • Kanser
  • Mide, karaciğer, böbrek gibi organların rahatsız olması ya da bu organlarda ciddi sorunların yaşanması da bel ağrılarını tetiklemektedir.
  • Bel ağrısı bazı dönemlerde psikolojik de olabilir
  • Ayrıca cerrahi müdahalelerde bir sorun yaşanması ya da başarısız olunması da bel ağrısını tetikleyen bir nedendir.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?
Bel ağrısının üstesinden gelmek için bel sağlığınıza dikkat etmek ve hareketlerinizi kontrol altına almanız gerekmektedir. Kronik bir hal alan bel ağrıları için kesinlikle bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Bel sağlığınızı korumanız sizlerin ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir ömür sürmeniz ve hayat kalitenizi korumanız için önemlidir. Bazen bazı bölgelerde ki hastalıklarla baş etmek daha kolayken, iskelet ağrılarının zor geçtiği belki de hiç geçmediği bilinmektedir.  Bel ağrıları eğer ki ilk aşamadaysa bunun için doktorunuz sizlere fizik tedavi önerisinde bulunabilir.

Bel ağrısı için sizlerin fizik tedavi gerektirmeden de bazı eylemlerinize dikkat etmeniz halinde de bu ağrıları biraz azaltmış olabilirsiniz. Yatarken, yatağınızın yaylı ve ortopedik yatak olmasına dikkat ediniz. Yatarken önce yatağın kenar kısmına kenarına oturarak destek almalısınız. Kollarınızdan destek alarak katmalı ve yüzü bel kısmına yüklememelisiniz. Yan pozisyonda yatmalı ve dizlerinizi toplayarak uyumaya çalışmak doğru bir yatış pozisyonunu oluşturacaktır. Bel bölgesi terli kalmamalı, terli olduğu zamanlarda da ceket gibi kalın kıyafetlerle desteklenmelidir. Çünkü bele rüzgar ya da soğuk vurduğu zaman ağrılarınız şiddetlenecektir. Klima açtığınız zaman belinizin direk soğuğa maruz kalmamasına özen gösteriniz.

Hamilelikte Bel Ağrısı
Hamilelik döneminde bel ağrısı kadınların en çok şikayet ettiği bir durumdur. Hamilelik sürecinde bebeğin büyüme döneminde omurilik kaslarına baskı uyguladığı için sizlerin hem beli ağrıyacaktır hem de ağır bir kütle taşıdığınız için iskelet sisteminize baskı oluşturacaksınız.

Hamilelik döneminde ortopedik ya da düz ayakkabılar kullanmaya özen gösterin. Çünkü hamilelik döneminde topuklu ayakkabı tercihleri sizlerin bel ağrısını körükleyecektir. Bu nedenle alçak topuk bile giymemenizi öneririz. Bel bölgesine yeterli destek vermek için mutlaka belinizin arkasına destek vermeniz ya da otururken yastık kullanmanız da önemlidir.

Hamilelik sürecinde geçmek bilmeyen bel ağrıları yaşayan kadınlar vardır. Bunlar için mutlaka bir ortopedi uzmanına danışmalı ve fiziki destek almaya çalışmalısınız. Kadınların hamilelik sürecinde özellikle de 30. Haftaya doğru baskıların artması rahatsızlıkları ileri seviyeye taşıyabilir.


PAYLAŞ
İlgili Konular