Kadın & Moda Sitesi
Bob Saç Modellerinin Yakıştığı Kişiler Galeri için tıklayın

Bob Saç Modellerinin Yakıştığı Kişiler

17 Mayıs 2018
Bu yazımızda modası hiç eskimeyen bob saçlarını ve bu saç türlerinin kimlere yakışabileceğini inceledik. Ters, A kesim, Dalgalı, Asimetrik, Kıvırcık ve diğer bob modellerin yakıştığı yüz tipleri.

Bob saç modeli için, en çok kullanılan kısa saç modellerinden biri olduğunu ve bu yüzden modasının hiç geçmediğini söyleyebilirim. Saçların önden görünümünün çoğu zaman küt saçları andırdığı bu model, farkını saçların arka kısmına verilen katlarla ortaya koyuyor. Çoğu zaman bu katlarla bombeli bir görünüm oluşturan saçlar, kısa olmasına rağmen oldukça hacimli bir duruş da sergiliyor. Bob saç kesimi bütün saç şekilleri ile uyum sağlar. Ancak en iyi sonuçları düz ya da hafif dalgalı saçlarda vermektedir. Katlı ve hacimli yapısı sayesinde birçok yüz tipine yakışan bir model olarak da kendisini göstermektedir. Kahkül ile kullanılmaya müsait olan bu model, yüz hatlarının daha orantılı gözükmesini de sağlamaktadır. Bob kesimindeki saçlar, birçok kısa saç modelinin aksine renk geçişlerine uygun bir yapıdadır.


Bu bağlamda ombre gibi renk geçişlerinin bu modele rahatlıkla uygulanması mümkündür. Bu saç modeli, birçok kısa saç modelinin aksine postiş, kaynak gibi ek aksesuarlar kullanılmadan, evde ya da kuaförde birazcık şekil verdirilerek özel gecelerde şık bir şekilde kullanılabilir. Maşa yardımı ile yapılan su dalgası modeli, bu saç kesimine en çok yakışan ve özel davetlerde de en çok tercih edilen modellerden biri. Saçlarını kestirmek isteyen kadınların aklına ilk gelen modellerden biri olan Bob kesim, Rihanna’dan Katie Holmes’a birçok ünlünün de tercihi oldu. Kadınlar arasında çok yaygın olan bu saç modeli, zamanla birçok zevke ve yüz şekline göre çeşitlenmiştir.

Yazının bu bölümünde, ilham verici olan bu modellerden ön plana çıkan bazılarını ele almak istiyorum;

  • Ters Bob Saç Kesimi: Saçın arka kısmına verilmiş hacimli katları ile ön plana çıkan bu model, saçın bombeli yapısı ve ense kısmının tamamen kesilmiş olması ile de cesur bir tarz olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse bütün yüz şekillerine uyum sağlayabilmesi sebebi ile de çoğu kadın tarafından rahatlıkla kullanılabilir.
  • A Kesim Bob Modeli: Bu modelde, saçın ön kısmındaki tutamlar diğer bob kesim modellere göre daha uzundur. Arka kısmı ise diğer modeller gibi katlı ve kısadır. Bu model saçlara derinlik ve hacim kazandırır. Bu sayede özellikle düz şekilli saçlarına canlılık katmak isteyenler için ideal bir model olarak karşımıza çıkıyor.
  • Dalgalı Şekle Sahip Olan Bob Modeli: Bob kesim saçlara en çok yakışan şeklin, dalgalı saçlar olduğu konusu konusunda çoğu kadın hemfikir. Dalgalar modeli daha çok vurgularken, kullanan kişiye romantik bir hava da katıyor. Dalgalı modeller yüz hatlarını ön plana çıkardığı için, köşeli çeneye sahip olan kadınlar, bu modeli katlı bir kesim ile kullanmalıdır.
  • Kıvırcık Şekle Sahip Olan Bob Modeli: Sezonun gözde trendlerinden olan kıvır kıvır saçlar, bob model ile de harika bir duruş sağlıyorlar. Kadınlara feminen bir hava katan bu model, sezon trendlerini yakalarken, kadınsı duruşundan vazgeçmek istemeyenler için ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.
  • Asimetrik Kesim Bob Modeli: Saçlarında farklı bir tarz denemek isteyenlerin öncellikli tercihi olan bu model, kullanıcılarına oldukça dinamik ve modern bir hava sunuyor. Bunun yanında hareketli yapısı ile de yüz hatlarındaki ufak kusurları kamufle ederek orantılı bir görünüm sağlıyor.

PAYLAŞ
İlgili Konular