Kadın & Moda Sitesi
En Şık Klasikleşmiş Topuz Saç Modelleri ve Yapılışları Galeri için tıklayın

En Şık Klasikleşmiş Topuz Saç Modelleri ve Yapılışları

01 Mayıs 2018
Topuz saç sevenler ve saçlarını topuz yapmak isteyenler için özenle seçtiğimiz birbirinden şık topuz saç modellerini inceleyebilirsiniz.

Saç modelleri arasında klasikleşmiş‚ her dönem görmeye alışık olduğumuz modellerden bir tanesidir topuzlar. Çok klasik bir isim olmasına rağmen her dönem farklı trendleri de içerisinde barındırmaya devam eder. Her sezon farklı topuz modelleri çıkıyor‚ bazıları trendler arasına girerken bazı modeller ise demode bir görüntü oluşturabiliyor. Bazı topuzlar ise her dönem klasikler arasında yer alıyor ve tercih ediliyor.


Topuz modelleri arasında son dönemde öne çıkan ve beğenilen alternatiflerden bahsedelim. Öncelikli olarak balerin topuzuna değinmekte fayda var. Her dönem beğenilen bu model birçok bayana da yakışan bir modeldir. Özellikle kullanım kolaylığı sağlaması ve bunun yanında hemen her ortama ve kıyafete gösterdiği uyum da onu bir adım öne çıkaran faktörler oluyorlar.

Balerin Topuzlar; Balerin topuzunun uygulaması da oldukça basit. Bunun için öncelikle saçlarınızın güzel bir şekilde taranmış olması gerekiyor. Taranmamış ve dağınık saçlar ile sıkı bir topuz yapmak mümkün olmayacak‚ aralarda görüntü bozuklukları oluşacaktır. Güzelce taranmış olan saçları öncelikle başın tepe kısmında sıkı sıkıya bir at kuyruğu yapıyoruz. Daha sonra bu kuyruğu topladığımız yerin etrafında sıkıca döndürüyoruz. Bu işlemi yaparken araya birçok mağazada bulabileceğiniz sünger hacimli tokalardan da takabilirsiniz. Bu sayede topuzunuz daha büyük görünecektir. Bu işlemi tamamladığınız noktada saçlarınızı kenarlardan tel tokalar ile sıkıca sabitleyin ve modeli bitirin.

Balerin topuzlarında trend olan birkaç detaya değinelim. Öncelikle ön kısımda kahkül bırakmanızı önerebiliriz. Bu model sizi çok trend ve güzel bir görüntüye kavuşturacaktır. Bunun dışında örgüleri de farklılık adına kullanabilirsiniz. Bunun için şakak kısımlarında dilediğiniz kalınlık ve tarzda ördüğünüz bir tutamı arkadaki topuza ilave edin. Bu da modelinize çok farklı bir hava katacaktır.

Dağınık Topuz Saç Modelleri; Gelelim bir başka trend topuz modeli olan dağınık ve aşağıdaki topuzlara. Daha çok ense topuzu olarak da adlandırılan bu topuzlar son dönemde fazlası ile popüler olmaya başladı. Hem günlük hayatta bu tarz saç modellerini tercih edebilirsiniz‚ hem de özel günlerinizde abiye kıyafetlerinizi bu modeller ile tamamlayabilirsiniz.

Ensede uygulanan topuzlarda kişisel zevklerinizi işin içine katabilirsiniz. Bu tarz modeller daha çok hacimli saçlarda güzel sonuçlar vermektedir. Bu yüzden topuz uygulaması öncesinde saçlarınıza maşa kullanabilirsiniz. Maşa ile dalgalandırdığınız saçlarınızı biraz doğallaştırarak saç kremi kullanın. Ardından ense kısmına yönlendirdiğiniz saçlarınızı uzunluğuna göre kıvrımlar oluşturarak dağınık bir şekilde ensede sabitleyin. Burada daha sıkı bir topuz da tercih edebilirsiniz.

Ense topuzları kişiye arkadan ve yandan hoş bir görüntü kazandırır. Ancak asıl özgür ve yoruma açık olan alan ise elbette ki ön kısım. Saçlarınızın ön kısmını şekillendirmek tamamen size kalmış. Sadelikten yana iseniz bu şekilde düz bırakın. Ancak örgüler ile farklı bir yorum ve hava katabilirsiniz. Bunun için kendi saç ve yüz özelliklerinize göre tutamlar seçin ve topuzunuza dahil edin. Romantik topuzunuz ile çok güzel görüneceğinizden emin olabilirsiniz.

Eskiden topuz denildiğinde klasik modeller akla gelirdi. Kocaman bir saç kütlesi parlatılır ve içi doldurulur‚ bu şekilde bir gelin topuzu yapılabilirdi. Ancak artık bu modeller yerini farklı ve hoş alternatiflere bıraktı. Daha dağınık‚ daha yumuşak saçlar ile yapılmış topuzlar en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Siz de kendiniz için uygun olan topuz modellerini gün içerisinde ya da özel günlerinizde kullanabilirsiniz. Model seçimi yaparken fiziksel özelliklerinizi de göz önünde bulundurmayı da unutmayın.


PAYLAŞ
İlgili Konular