Kadın & Moda Sitesi
Örgü Patik Modelleri Galeri için tıklayın

Örgü Patik Modelleri

17 Mart 2023
Karşınızda gelmiş geçmiş en güzel örgü patik modelleri. Yapılışlarını videolar eşliğinde inceleyebilir ve anlatımlı resimlerden faydalanabilirsiniz.

Yeni Patik Modelleri

Türk geleneğinde çeyiz oldukça önemli bir detaydır. Patikler de çeyizlerde çok fazla kullanılan parçalardır. Özellikle de geleneklerine bağlı kişiler tarafından birçok farklı çeşitte patiğin çeyizde bulunması istenir. Patikler yalnızca çeyiz için değil günlük giyim için de kullanılmaktadır. Küçük çocukların ayaklarını sıcak tutmaları için farklı modellerde patikler örülebilir. Kız çocukları genellikle çiçekli, boncuklu patiklerden hoşlanırken erkek çocukları için arabalı, savaşçı çizgi film karakteri barındıran patikler tercih edilmektedir. Örgü patik modelleri arasında birçok farklı model yer almaktadır. Bu modeller zevke, isteğe ve ihtiyaca göre farklı renklerde ve şekillerde olabilmektedir. Yazımızın devamında en çok tercih edilen örgü patik modellerinden bahsedeceğiz.


Boncuklu Şiş Patik Modelleri Nasıl Yapılır?

İlki boncuklu şiş patik modelidir. Boncuklu şiş patik modeli herhangi bir patik modelinin üzerine boncuk işlenmesi ile oluşturulmaktadır. Sade örgü patik modellerinden hoşlanmayan ve patikte dikkat çekici detaylar isteyen kişiler bu modeli tercih edebilirler. Boncuklu patiklerle ilgili olarak en fazla şikayet edilen konu ise boncukların sökülmesi ve batmasıdır. Bu durumu engellemek için boncukların tek iple değil iki iple dikilmesi gerekmektedir. Ayrıca boncukların tabana uzak yerlere dikilmesi de batma problemini çözmektedir. Patiğin üst kısmında tercih edilen boncuklar, modelin daha kullanışlı olmasını sağlamaktadır.

Büzgülü Patik Modelleri Nasıl Yapılır?

İkinci örgü patik modeli büzgülü patik modelidir. Büzgülü patik modelini yapabilmek için öncelikle düz örgü kullanılır. 10 tane örülüp, 1 tane arttırılır ve bu arttırma ilmek atarak yapılır. İlmek attıktan sonra sırası ile 1 tane örülüp, 1 tane arttırılır, 19 tane örülür, 1 tane arttırılır. Bu kısım bittikten sonra 10 örgü daha yapılır ve bu 10 örgünün arkasından da aynı şekilde geçilir. 6 sıra boyunca arttırmalar yapılarak devam edilir. Arttırmalar yapıldıkça ipte kaydırma yapmak da gerekmektedir. Kaydırma yapılarak devam edildikten sonra 6 sıra düz bir şekilde örülür. 6 sırada 8 ilmek düz örülür, 1 ilmek arttırılır. Sonrasında ise 2 ters örgü, 3 düz örgü, 2 ters örgü, 3 düz örgü örülür ve birer birer ilmek arttırılarak ilmek sayısı 18’e tamamlanır. 18’e gelindikten sonra bu şekilde örgüye devam edilir ve 27’ye kadar gelinmesi beklenir. 27 düz örülür, 2 ters örgü kesilir, 3 düz de birden kesildikten sonra örgünün büyük bir kısmı bitmiş olur. Son olarak arkaya geçilir ve 27 ilmek düz, 21 ilmek de ters örülerek tek tek kesilir. 27 düz ilmek birleştirilerek 4 sıra birden örülür. Gidiş ve gelişte toplam 8 sıra örüldüğü zaman örgü tamamlanmış olur. Büzgüler de bu şekilde oluşturulabilir.

Şiş Örgü Patik Modelleri Nasıl Yapılır?

Şiş örgü patik modelleri arasında birçok farklı model bulunmaktadır. Tığ ile örülen patik modellerine göre daha kalın ve aralıksız bir örgü çeşidine sahip olan şiş örgü patik modelleri boğazlı ve boğazsız şekilde tercih edilebilmektedir. Boğazlı olan patik modellerinden bazıları sarmal görünümlüdür. Babet şeklinde örülen patiğin bant detayı bukunur ve oldukça uzun olan bu bant detayı patiğin boğazı olarak kullanılır.

Değişik Patik Modelleri

Başka bir şiş örgü patik modeli ise tek bant detaylı patiklerdir. Bu patikler sık tercih edilen modellerdendir. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Önü tamamen kapalı olan patik modelleri de çok fazla tercih edilmektedir. Bu patikler oldukça klasikleşmiş ve hemen hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Özellikle düz ve sade görünümlü patikler kullanan kişiler için uygundur.

Kolay Patik Modelleri

Kolay patik modelleri için birkaç örnek vermek gerekirse:

  1. Düz örgü patik: Bu patik modeli, düz örgü tekniği kullanılarak örülür. Ayak bileğinde başlayarak aşağı doğru örülen patik, sadece düz örgü kullanılarak örülür. Bu nedenle, örgü konusunda pek deneyimli olmayanlar bile kolayca örebilirler.
  2. Lastikli patik: Bu patik modeli, örgü lastik tekniği kullanılarak örülür. Lastikli yapısı sayesinde, patik ayakta sıkıca oturur ve kaymaz. Ayrıca, lastikli patikler örgüden biraz daha esnek olduğu için, ayakta daha rahat bir his yaratır.
  3. Yarım pirinç örgüsü patik: Bu patik modeli, yarım pirinç örgüsü tekniği kullanılarak örülür. Bu örgü tekniği, düz ve ters örgü tekniklerinin birleşimidir ve oldukça kolaydır. Yarım pirinç örgüsü, patiğe biraz farklı bir görünüm kazandırır.
  4. Tığ işi patik: Tığ işi patikler, örgü patiklere göre biraz daha hızlı ve kolay bir şekilde örülürler. Tığ işi patiklerde genellikle düz örgü kullanılmaz, ama farklı desenler ve teknikler kullanarak patiklere renkli bir görünüm kazandırılabilir.
  5. Yuvarlak patik: Yuvarlak patikler, yuvarlak örgü tekniği kullanılarak örülür. Bu teknik, patiğin tabanını yuvarlak şekilde örmek için kullanılır. Yuvarlak patikler, özellikle bebek patikleri için oldukça popülerdir.

Yukarıdaki modeller, örgü konusunda az deneyimli olanlar bile kolayca örebilecekleri modellerdir. Ancak, patik örmenin bazı temel örgü tekniklerini bilmek gereklidir. Patik örme konusunda daha fazla bilgi edinmek için, çevrimiçi örgü sitelerinde veya örgü kitaplarında bulunan patik örgü tariflerine başvurabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.


PAYLAŞ
İlgili Konular