Kadın & Moda Sitesi
Tığ İşi Yelek Modelleri Galeri için tıklayın

Tığ İşi Yelek Modelleri

19 Mart 2023
Tam 40 adet birbirinden farklı tığ işi yelek modeli. Modelleri resim galerisinde detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca makalemizde tığ işi yelek modellerinin anlatımını içeren videolar da bulunmaktadır. Tığ işi yelek nasıl örülür bu videolardan öğrenebilirsiniz.

Çeyizlerde en fazla tercih edilen malzemelerden birisi de yeleklerdir. Danteller, havlu kenarı işlemeleri, yemeniler ve yelekler hemen hemen her çeyizde bulunmaktadır. Yeleklerin çeyize konmak üzere yapılanları ise genelde tığ ile örülenlerdir. Tığ işi yelek modelleri adı verilen bu işleme yöntemi daha zarif durmaktadır. Aynı zamanda tığ işi ile işleme yaparak birçok motif ortaya çıkarmak mümkündür.  Kabartmalı motifler, delikli örgüler, kare bir görünüme sahip olan motifler ve çiçekli motifler en klasik olanlardır. Bu motifleri içeren modeller birçok çeyizde görülmektedir. Peki bunların dışında çeyizde bulunabilecek modeller nelerdir?


Sarmaşık Motifli Tığ İşi Yelek Modeli: Tığ işi sarmaşık yelek modeli oldukça şık bir modeldir. Bu motifleri kullanarak yalnızca yelek değil hırka örülmesi de mümkündür. Sarmaşık yelek modeline başlarken öncelikle 7 adet zincir çekilir. Daha sonra beşinci sıradaki dolgunun alt köküne tığ ile girilerek batıp çıkılır. Böylece sık iğne motifi işlenmiş olur. Beşinci dolgunun kökü doldurulduktan sonra geride kalan kökler için 4 adet trabzan yapılır. İğneyle yapılan dallar için de tığ 4 kez uzatılır, böylece top elde edilmiş olur. Son olarak da 4 trabzan yinelenir ve 7 zincir çekilir. Bunlar diğer dalın ortasında birleştirilir. Motife bu şekilde devam edilerek yelek tamamlanır.

Balık Kılçığı Motifli Tığ İşi Yelek Modeli: Balık kılçığı motifli olan bu model bayan yelekleri için uygundur. Model çok bilinmemekle beraber çok hoş bir görünüme sahiptir. Bu modele başlarken zincirden sonra 1 ilmek sarılır. Sarılan her ilmek arttırılarak devam edilir. Daha sonra 1 haroşa örülür ve haroşadan sonra 3 ilmek kesilir. 1 ilmek daha haroşa ile örülür, ardından en baştaki gibi 1 ilmek arttırılır. Bu şekilde örgünün toplamda 5 ilmek olması sağlanır. 5 ilmek elde edildikten sonra aralarda kalan 2 adet haroşa da örülür. Aynı hareketler tekrarlanarak yelek bitirilir. Alt ve üst kısımlardaki serbest alanlar da yine klasik bir şekilde haroşa ile örülür.

Yazlık Renkli V Modelli Tığ İşi Yelek Modeli: Bu yelek modeli hem ters hem de düz örgü tekniği ile örülmektedir. Modeli elde etmek için öncelikle ihtiyaç duyulan renkte ipleri edinmek gerekir. Fotoğrafta siyah, yeşil, mavi ve krem renkleri tercih edilmiştir. Modele 60 tane siyah ile 51 ilmek örülerek başlanır. İkinci sıraya geçildiği zaman 1 tane ters ilmek, 1 tane içten arttırma ilmek, 23 tane ters ilmek, 3 tane klasik ilmek atılır. 3 sıra boyunca ters örgü örülüp tamamlandığında 5 sıra boyunca birer ilmek arttırılarak sıraya devam edilir. Ön taraf bu şekilde bitirilip yakaya geçilir. Yakadan sonra arka kısımda da 60 ile 72 ilmek arası başlama örgüsü atılır. 32 cm uzunluğunda ters örgü örülerek devam edilir. Düz ilmekte 1 ilmek atılarak 12 cm boyunca yine örgü örülür. 12 cm’den sonra örgüye kesik atılır ve geriye 58 ilmek kalmış olur. Son olarak 10 cm daha ters örgü atılır ve modelin arkası da tamamlanmış olur.

Ajurlu Bademli Baklava Modelli Tığ İşi Yelek Modeli: Bu yelek modeli genellikle kazak ve hırkalarda uygulanan bir modeldir. Modelin temeli örgü, baklava dilimi ve badem modellerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Böylece oldukça değişik bir motif elde edilmektedir. Siz de tığ işi yelek modelleri ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Diğer Yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.


PAYLAŞ
İlgili Konular