Kadın & Moda Sitesi
Yıpranan Saçlara: Saç Bakım Maskesi Tavsiyeleri

Yıpranan Saçlara: Saç Bakım Maskesi Tavsiyeleri

06 Mart 2019
Yıpranan saçlar için birbirinden etkili saç bakım maskesi tarifleri. En etkili ve çözüm sunan saç bakım maskeleri ve yapılışlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Bu makalemizde yıpranmış saçlara iyi gelecek saç bakım maskesi tavsiyelerinde bulunacağız. İlgisizlikten ya da çok işlem görme sonucunda yıpranan saçlar için uygulayacağınız bu bakım maskeleri sayesinde saçlarınız eski canlılığına ve sağlığına kavuşacak.


Saçlar her zaman için düzenli bir bakım isterler. Özellikle çeşitli sebeplerden kurumuş ve yıpranmış olan saçlara sahipseniz bu bakım sürecine daha fazla dikkat etmelisiniz. Yıpranmış saçlar farklı sebepler ile karşılaştığımız bir problemdir.

İlgisizlikten Yıpranmış Saçlar: Bunlardan ilki ilgisizlikten yıpranmış olan saçlar. Yani yıkanması aksatılmış ve nem dengesi bozulmuş olan saçlar bu gruba girmektedir. Bunun dışında bir de fazla uğraşılmaktan ve çok sık işlem görmekten bozulmuş saç yapısı olabiliyor.

Çok İşlem Görmekten Yıpranmış Saçlar: Özellikle maşa ve saç düzleştiricisi gibi ısıl işlemler başta olmak üzere sık sık boyatmak ve sürekli bir değişikliğe gitmek de bu sorunlu saç tipleri arasında yer alıyor. Saçlar için bu işlemler yıpranma ve kuruma gibi problemler ile baş gösteriyor.

Yıpranmış Saçları Kestirmek
Yıpranmış olan saçlara güzel ve doğal bir bakım yaparsanız saçlar kendilerini kısa süre içerisinde toparlayabiliyorlar. Öncelikle bu bakım sürecine saçlarınızı kestirerek başlayabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınız daha iyi beslenecek ve sorunlarını tolare edecektir.

Saçlarınızı İki Günde Bir Tarayın: Bunun dışında iki günde bir yıkamaya dikkat etmelisiniz. Her gün yıkamaktan kaçınmalısınız. Her gün saçları yıkamak kuruluk problemine sebep olmaktadır. Diğer bir nokta da asla ısıl ya da boya işlemleri uygulamamak. Yıpranmış olan saçlara fazla ısıl işlem ya da kimyasal ürünler ve boyalar maruz bırakıldığında saç kendini onarım sürecini tamamlayamayacaktır. Bu şekilde de problemlerinizi çözememiş olacaksınız. Saçlarınızı bir süre bakım ve dinlenme sürecine alırsanız bu da bir çözüm olacaktır.

Yıpranan Saçlara: Saç Bakım Maskesi Tavsiyeleri

Yıpranan Saçlara: Saç Bakım Maskesi Tavsiyeleri

Doğal İçerikli Saç Bakım Maskeleri
Tüm bunları yaptıktan sonra bir de saçlarınızın kendini toparlamasını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlardan ilki doğal içerikli bakım maskeleri. Bu maskelerden etkili olan bir tanesinin tarifini vereceğiz.

Doğal İçerikli Saç Bakım Maskesi Tarifi
Maske için ihtiyacınız olan şeyler;
# Bir tatlı kaşığı susam yağı,
Yarım tatlı kaşığı hint yağı,
# İki ampul E vitamini,
# İki ampul deksapenthol
# Bir tatlı kaşığı da badem yağı.

Yapılış: Bu malzemeler içerisinde aromatik yağ grubundan olanları bir aktardan temin edebilirsiniz. Doğal ürünler olmasına dikkat etmenizde fayda var. Ampulleri ise temin edebileceğiniz yer eczane. Eczanelerden kolaylıkla temin ederek maskenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin Etkili Saç Bakım Maskesi Nasıl Hazırlanır?
Yıpranmış saçlara özel bir tarif verelim. Öncelikle tüm malzemelerin ılık olmasına dikkat ederek derin bir kasede birbirine karıştırıyoruz. Tamamen karışmış olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Daha sonra yaptığınız karışımı 3 dakika kadar kaynamış su buharına tutmalısınız. Bu şekilde karışımın birbirine daha iyi geçmesini ve özlerinin çıkmış olmasını sağlayacaksınız. Daha sonra ise elinize bu karışımdan alarak yavaş yavaş saç diplerinize karışımı uygulayın.

Uygularken özellikle masaj yapar hareketler ile devam etmelisiniz. Derinizin karışımı emdiğinden emin olmalısınız. Daha sonra bir miktar masaj daha yaparak başınızı iki saat kadar bu şekilde bekletin. Ardından da ılık bir su yardımı ile bol bol durulayın. Haftada bir bu maskeyi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kısa süre sonra sonucu göreceksiniz.

En Bilindik Saç Maskesi Tarifleri

Yumurtalı Zeytinyağı Saç Bakım Maskesi
Bir kapta 1 yumurta ve 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi geniş ağızlı bir tarak yardımıyla dipten uca eşit miktarda sürün ve saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Maskenin saça iyice nüfuz etmesi için başınıza streç film veya bone geçirin. Maskeyi en az yarım saat- 1 saat saçınızda bekletin. Sürenin sonunda saçınızı her zamanki şampuanınızla yıkayabilirsiniz.

Avokadolu Badem Yağı Saç Bakım Maskesi
İkişer yemek kaşığı avokado yağı, badem yağı ve zeytinyağını bir kapta karıştırın. Saç diplerinize eşit miktarda dairesel masaj hareketleriyle uygulayın. Saçınıza uyguladığınız maskeyi birkaç saat beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Ballı Çilekli Hindistan Cevizi Saç Bakım Maskesi
4-5 adet iri çilekleri püre olacak şekilde ezin ve 1 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını ekleyip kremsi bir kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra karışımı saçlarınıza diplerden itibaren uygulayın. 1 saat beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Sarımsaklı Saç Bakım Maskesi
Bir kabın içinde 2-3 adet sarımsağı ezin ve 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız karışımı dipten uca saçınıza uygulayın. Saçınızda yarım saat beklettiğiniz maskeyi sürenin sonunda her zamanki şampuanınızla yıkayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Saç Bakım Maskesi
Bir çay bardağı elma sirkesini bir çay bardağı su ve bir çay kaşığı tuzla karıştırıp maskeyi hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız maskeyi saçlarınıza sürdükten sonra saça iyice nüfuz etmesi için saçınızı streç filmle sarın. Uyguladığınız maskeyi saçınızda 2 saat kadar beklettikten sonra saçınızı ılık suyla iyice durulayabilirsiniz.

Avokadolu Ballı Zeytinyağlı Saç Bakım Maskesi
Yarım avokadonun püresiyle 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza uyguladıktan sonra saçınızı streç filmle sarın ve 1 saat bekletin. Saçınızda beklettiğiniz maskeyi sürenin sonunda şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz.

Mayonez Saç Bakım Maskesi
Saçlarınıza sürdüğünüz mayonezi masaj yardımıyla saç diplerinize kadar uygulayın. Saçınızı boneyle sarıp 1 saat bekletin. 1 saatin sonunda saçlarınızı iyice durulayabilirsiniz.

Limonlu Saç Bakım Maskesi
Bir kovanın içine bir fincan kadar limon suyu, yarım fincan su ve elma sirkesini karıştırın. Bu karışım akışkan bir kıvam olduğundan dolayı saçlarınızı kovanın içindeki hazırladığınız bu sirkeli suyun içinde bekletebilirsiniz. Beklettikten sonra saçlarınızı iyice  durulayabilirsiniz.


PAYLAŞ